Projeyi tamamlamak için 16 iş saatinden daha kısa bir süre verilmişti! Çünkü bu proje, bir işe başvuran adayların baskı altında nasıl çalıştıklarını ve  ortaya ne çıkarabileceklerini görmek için verilmiş bir örnek çalışmaydı. Anatomi dersi videoları için bir intro isteniyordu.
Bu video ile Sev Amerikan Okulları ile birlikte uzaktan eğitim videoları çalışmak için çok kabiliyetli kişilerden oluşan harika bir ekiple çalışma şansı yakaladım.
Öğrenciler için biraz tuhaf ve eğlenceli bir intro hazırlamak istemiştim. Vücut parçalarını, tuhaflığı ve eğlenceyi bir arada düşününce aklıma Adams Family dizisi gelmişti. Yalnız not etmek isterim ki bu proje 2020'de yani son dönemde popüler olan 'Wednesday' dizisinden önceydi. Hareket eden bir el, koşan bacaklar, uçan bir kafatası ve garip bir müzik işi çözebilir diye düşündüm.
Şanslıydım! Elimde animasyona hazır, rigli bir iskelet karakteri vardı. Ünlü bir sporcunun dediği gibi, "Ne kadar çok antrenman yaparsam o kadar şanslı oluyorum!" Animasyonu dilediğimce cilalayacak kadar vakit yoktu o yüzden Thing'in müthiş karakterizasyonunu bir kenara bırakıp videonun genel anlatısına odaklanmalıydım.
Zor zamanlar için stock müzik sitelerinden favori müzikler biriktirmiştim. Elimin altında bu işe uygun olacağını düşündüğüm "quirky" bir müzik hazır bekliyordu.
Bir "branding" yönlendirmesi yoktu. Renkler konusunda özgürdüm ve videonun Adams Family gibi "moody" değil daha renkli olmasını istemiştim. Ana renk olarak bilimi, güveni, sorumluluğu, entelektüel potansiyeli simgeleyen tatlı bir mavi seçtim. Gerisi ise uygun bir renk teorisi seçmeye kalmıştı.
Bana sorarsanız etkileyici bir sahne geçişi her zaman videonun gücünü artırır. Güzel bir geçiş yaratabileceğimiz fırsatları kaçırmamak lazım. En azından bir tane düşünmeliydim.
Son tahlilde, vücut parçalarını bedenden ayrı bir şekilde hareket ederken göstermenin bir ders videosu için fazla tuhaf bulunabileceğini düşünerek riske etmek istemedim ve kadrajları yeniden ayarladım.
Sahneler artık hazırdı. After Effects ve Premiere'e geçtim. Tebeşirle yazılmış gibi duran bir font ve yazılma efekti ders introsu için uygun olurdu.
Hızlı bir kurgu ile bazı ses efektleri de eklenince videonun algı derinliği de artmış oldu. Bu video ile çıktığımız yolda, yetenekli motion designer ve editörler ile birlikte 19 ay süren bir projede birlikte memnuniyetle çalıştık.
Back to Top